To jest stara wersja strony!


Domeny i DNS

Domena to unikalna nazwa miejsca w sieci internetowej. Pod tą nazwą możesz umieścić swoją stronę www, forum czy utworzyć konta e-mail. Przykładem domeny jest i-host.pl czy sloneczko.net. Każda nazwa domeny jest unikalna - nie może się powtórzyć. Domeny utworzono dla wygody użytkowników. W końcu łatwiej zapamiętać www.i-host.pl niż ciąg cyfr 192.166.202.76.

Pamiętaj, że zamawiając domenę, kupujesz ją i dodajesz do panelu bez przedrostka www. Www to skrót od word wide web - przedrostek, którego dodajemy zwyczajowo do stron internetowych. Na naszych serwerach przedrostek www dodawany jest automatycznie - strony działają i z nim i bez niego.

??? Skąd mogę wziąć domenę? Domenę należy wykupić u tzw. registratów domen, czyli firm pośredniczących w globalnej rejestracji domen. W przypadku domen .pl rejestr prowadzi Krajowy Rejestr Domen, a dla domen najwyższego stopnia .com, .org Internet Assigned Numbers Authority. Tyle w teorii. A jak to wygląda w praktyce?

Jeśli chcesz zarejestrować domenę musisz musisz odwiedzić stronę registrara domen (na przykład www.i-host.pl) i sprawdzić czy wybrana przez Ciebie domena jest dostępna. Kupując domeny u nas nie musisz rozdzielać swoich usług. Ceny i dostępność dowolnej domeny możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej. Ceny za rejestrację i przedłużenie domen są różne w zależności od ich członów końcowych (na przykład: .pl / .com / .eu / .krakow.pl / .org )

Jeśli posiadasz już wykupioną domenę musisz przekierować ją na nasze serwery. W tym celu w Panelu Zarządzania u Twojego registrata domeny musisz znaleźć wpis DNS dla Twojej nazwy domeny. Każde takie menu wygląda trochę inaczej, więc musisz znaleźć informację jak to zmienić u swojego registrata.

My posłużymy się menu jednego z registratów. Poniżej znajdują się adresy naszych serwerów DNS:

Prawidłowe adresy DNS dla serwerów i-host.pl to:
  • DNS1 to: ns1.i-host.pl [192.166.202.9]
  • DNS2 to: ns2.i-host.pl [192.166.202.8]

Takie same ustawienia powinny być wpisane u Ciebie. Fizyczne powiązanie Twojej domeny z naszymi serwerami może trwać do 24h. Po zmianie DNS u Twojego registrata rozpocznie się proces tzw. delegacji domen, czyli odświeżenia wpisów serwerów DNS (ich wskazanie) globalnie. W jakim celu? Żeby każdy serwer wiedział gdzie znajduje się Twoja strona www.

Twoją domenę będącą u dowolnego registrata możesz przenieść do i-host.pl. Skontaktuj się z nami.

Jeśli posiadasz domenę obsługiwaną przez DNSy i-host.pl i hostujesz pliki dla tej domeny na serwerach i-host.pl musisz dodać folder domeny na serwerze. Aby to zrobić zaloguj się do panelu zarządzania serwerem, wejdź w zakładkę Domeny a następnie kliknij na Dodaj domenę

Domena dodatkowa ma na celu fizyczne powiązanie kilku adresów (domen) z jedną główną. Na przykład - prowadzisz firmę i masz kilka adresów - firma.com, firma.eu, firma.com.pl. Chciałbyś aby wszystkie odwoływały się do firma.pl - czyli twojej głównej.

Aby to zrobić musisz dodać domeny dodatkowe do swojego panelu zarządzania serwerem. Zaloguj się tam i wejdź w zakładkę Domeny a następnie w Dodaj domenę dodatkową. W naszym przykładzie będzie to firma.com:

W formularzu wpisz nazwę swojej domeny, wybierz z listy domenę na którą ma wskazywać i kliknij Dodaj domenę. Pamiętaj żeby zgłosić nową domenę do naszego Biura Obsługi Klienta aby dodac jej nazwę we wpisach DNS.

Strona internetowa i konta pocztowe działają również w domenie dodatkowej. Jeżeli więc ktoś wejdzie na stronę firma.com pokaże mu się to samo co jest pod adresem firma.pl. Tak samo dla kont pocztowych - jeżeli masz adres np: biuro@firma.pl po wysłaniu wiadomości na adres biuro@firma.com zostanie on dostarczony na konto w domenie .pl

Upewnij się, że:

  • w panelu zarządzania serwerem dodałeś prawidłowo nazwę domeny. Zwróć uwagę na końcówki (na przykład .com / .co) i literówki (na przykład firma.com / firna.com),
  • zwróciłeś się do naszego Biura Obsługi Klienta o dodanie Twojej domeny do wpisów DNS,
  • u swojego registrata domeny ustawiłeś prawidłowe DNSy,
  • po ustawieniu DNS u registrata odczekałeś ~24h. Możliwe, że wciąż trwa delegacja domen,
  • wgrałeś na serwer swoją stronę,
  • nie zapomniałeś dodać w głównym folderze strony www pliku INDEX.

Jeżeli wszystkie powyższe kroki zostały wykonane, a Twoja strona wciąż nie działa, skontaktuj się nami pisząc maila na adres biuro@i-host.pl

DNS - (czyli Domain Name System) to systemem serwerów przechowujących dane na temat adresów domen. Dzięki DNS możesz odwiedzić swoją stronę www czy sprawdzić wiadomości na portalach. Bez tego żaden serwer na świecie nie mógłby połączyć się z docelowym miejscem w sieci.

Czas aktywacji samej domeny u registrata zależy od niego samego, procesów weryfikacji tożsamości, końcówek domen, wpisów we Whois itp. Zazwyczaj sama rejestracja domeny i jej aktywacja - trwa kilka-kilkanaście minut.

Jeśli u swojego registrata już zmieniłeś adresy DNS, to fizyczne powiązanie Twojej domeny z naszymi serwerami może trwać do 24h (do 72H dla domen globalnych). Po zmianie DNS u Twojego registrata rozpocznie się proces tzw. delegacji domen, czyli odświeżenia wpisów serwerów DNS (ich wskazanie) globalnie. Trwa to tyle czasu, ponieważ informacja o Twojej domenie musi się rozpropagować na wszystkich serwerach DNS na świecie.

Wszyscy klienci i-host.pl otrzymują możliwość monitorowania statystyk kazdej swojej domeny. Jest to usługa bezpłatna. Dzięki tej funkcji możesz dowiedzieć się wiele na temat ruchu na Twojej stronie. Aby sprawdzić statystyki zaloguj się do panelu zarządzania serwerem. Następnie kliknij na Domeny, następnie Lista domen. Na liście swoich domen znajdź tą, której statystyki Cię interesują. W naszym przypadku będzie to „twojadomena.pl”. Kliknij na pokaż w kolumnie statystyki.

Otworzy się nowa strona dotycząca statystyk wybranej przez Ciebie domeny.

W górnej części strony będą do dyspozycji różne zakładki zawierające informacje na temat Twojej domeny i odwiedzających ją internautów. Są to odpowiednio:

  • ten miesiąc (ilość odwiedzin z obecnego miesiąca),
  • miesiące (porównanie odwiedzin witryny w porównaniu do ubiegłych miesięcy),
  • godziny (w jakich godzinach masz największą liczbę odwiedzin),
  • przeglądarki (zobacz z jakich przeglądarek korzystają odwiedzający),
  • kraje (z jakich krajów się łączą),
  • typy plików (jakie typy plików są najczęściej otwierane/wyświetlane w Twojej witrynie),
  • systemy (zobacz jakich systemów używają Twoi odwiedzający),
  • strony (które substrony Twojej witryny są odwiedzane najczęściej),
  • odnośniki (które witryny zewnętrzne odnoszą do Twojej strony www),
  • roboty sieciowe (odwiedziny od programów zbierających informacje o strukturze www i samej stronie. Na przykład dodane artykuły czy wiadomości),
  • słowa kluczowe (na podstawie jakich kryteriów wyszukiwano stronę i ją wyświetlono),
  • czasy wizyt (średnie czasy wizyt uzytkowników na Twojej stronie),
  • kody HTTP dla odwiedzin.

Nasze usługi pozbawione są większości limitów obecnych u konkurencji (na przykład limitu transferu). Jednakże aby zapewnić najwyższy poziom usług, a zwłaszcza stabilność, konieczne było wprowadzenie drobnych limitów odnoszących się do ilości połączeń.

Aktualne limity na jeden serwer to:

  • do 200 połączeń jednocześnie,
  • 20 połączeń jednocześnie przychodzących z jednego adresu IP,
  • 15 jednoczesnych połączeń do Apache,
  • 10 jednocześnie uruchomionych procesów php.