Utrata ważnych danych może być bolesna. Szczególnie dziś, kiedy cała masa istotnych plików znajduje się na naszych dyskach twardych. Na szczęście są metody, które pozwalają nam spać spokojnie. Poznaj powody, dla których warto robić kopie zapasowe. 

Co to jest kopia zapasowa? 

Kopia zapasowa (także: backup danych lub kopia bezpieczeństwa) to dane niezbędne do odtworzenia utraconych plików. 

Backup jest najbardziej efektywną metodą ochrony kluczowych danych. W przypadku uszkodzenia dysku czy kradzieży sprzętu dzięki kopii bezpieczeństwa jesteśmy w stanie odzyskać nasze pliki prywatne lub dane firmy. Mowa tu o ważnych dokumentach, zdjęciach, plikach wideo, zapisanych projektach i innych. 

Tworzenie kopii zapasowych to nie tylko praktyka firm, ale także prywatnych osób. Jest to na tyle ważna rzecz, że doczekała się nawet własnego dnia. 31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu. To o czymś świadczy. 

Powody, dla których warto robić kopie zapasowe

Powodów, dla których warto robić kopie bezpieczeństwa, jest zapewne niezliczona ilość. Wśród najpopularniejszych warto wymienić takie jak:

  • awaria dysku twardego,

  • przypadkowe usunięcie danych,

  • kradzież sprzętu,

  • zgubienie sprzętu,

  • utrata danych spowodowana wirusami.

Do tej listy pewnie można dopisać jeszcze wiele innych punktów. Wyjątkowi pechowcy pewnie chętnie podzieliliby się swoją wiedzą na ten temat. Żeby nie dołączyć do ich grona, zrób kopię zapasową swoich danych już teraz. 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

Co zyskujesz, robiąc kopie zapasowe? 

Decydując się na zrobienie kopii bezpieczeństwa, zyskujesz:

  • pewność, że nie stracisz cennych danych,

  • czas, bo szybko możesz odzyskać utracone plik.

Jak zrobić backup danych?

Jeśli masz bardzo ważne dane, powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego warto zrobić więcej niż jedną kopię zapasową. Specjaliści od przechowywania danych zalecają stworzyć trzy kopie zapasowe: jedną oryginalną i dwie dodatkowe. 

W przypadku wyjątkowo istotnych plików jeden z dysków należy trzymać poza domem. 

Kopie zapasowe można tworzyć na zewnętrznych dyskach twardych oraz w chmurach online (nazywanych również wirtualnymi dyskami). 

Certyfikat SSL i kopie zapasowe – zadbaj o bezpieczeństwo swojego biznesu

Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Kopie zapasowe powinno robić się regularnie. Najlepiej po stworzeniu czy przekopiowaniu na dysk nowych, ważnych danych. Do wyboru mamy trzy rodzaje backupów:

  • Pełna kopia zapasowa (tzw. mirror, czyli lustro) – podstawowa forma zapisu, dotyczy wszystkich plików i folderów. Tworzenie kopii trwa relatywnie długo, ale za to łatwo ją odtworzyć. 

  • Zróżnicowana kopia zapasowa (differential) – archiwizowane są tylko zmiany, jakie zaszły w kontekście poprzedniego backupu. Tworzenie kopii trwa krótko i łatwo ją odtworzyć. 

  • Przyrostowa kopia zapasowa (incremental) – kopiowane są pliki, których przybyło od najnowszego zapisu. Tworzenie kopii trwa najkrócej względem poprzednich rozwiązań, jednak wymaga najwięcej czasu na odzyskanie danych. 

Tworząc kopie, pamiętajmy także o regularnym sprawdzaniu ich jakości, czy nośnik, na którym przechowujemy pliki, nie uległ awarii i działa bez zarzutu. 

Przeczytaj także, jaki typ certyfikatu SSL wybrać.