Dodatkowe konto ftp

Na naszych serwerach masz możliwość utworzenia dodatkowego konta ftp. Jest to bardzo przydatna opcja, która szczególnie przyda się w dwóch przypadkach:

Jest to możliwe dlatego, że osoba która loguje się do dodatkowego konta ftp nie ma dostępu do reszty serwera - ma dostęp tylko do katalogu który jej udostępniliśmy.

Aby utworzyć dodatkowe konto ftp zaloguj się do panelu zarządzania serwerem, a następnie kliknij na Konfiguracja a następnie Dodatkowe konto ftp. Jeżeli konta jeszcze nie ma - będziesz mógł je utworzyć.

Po wybraniu folderu udostępniania i wpisaniu hasła - otrzymasz dane logowania w kolejnym oknie.

Jeżeli już istnieje będziesz mógł je edytować lub usunąć i np. dodać ponownie w innej konfiguracji.

Usunięcie dodatkowego konta ftp nie powoduje usunięcia danych.
Głównym folderem Twojego serwera jest /htdocs. Nazwa tego folderu nie jest widoczna na przykład w kliencie FTP. Zarówno nazwa jak i położenie tego katalogu jest stała i nie ulega zmianom.

Jeżeli dodajesz dodatkowe konto ftp, zobaczysz listę wszystkich swoich folderów domen. Wybierz folder, który chcesz udostępnić. Jeżeli niczego nie wybierzesz - udostępniony zostanie główny folder serwera, dający dostęp do wszystkich Twoich pików.

W naszym przykładzie wybraliśmy /htdocs/mojadomena.pl. Teraz należy wprowadzić hasło dostępowe. Po kliknięciu Zapisz konto dodatkowe zostanie utworzone, a Ty zobaczysz dane do konfiguracji klienta ftp::

  • adres serwera FTP,
  • nazwę dodatkowego użytkownika,
  • hasło, które znasz tylko Ty.

Teraz nasz webmaster będzie miał dostęp wyłącznie do folderu domeny mojadomena.pl, który wybraliśmy wcześniej.

Czasem chcielibyśmy udostępnić pliki naszym znajomym - na przykład zdjęcia z wakacji. Jest wiele metod - web galerie, wysyłanie pocztą, dyski sieciowe i wiele innych, jednak udostępnienie zdjęć na swoim serwerze gwarantuje nam zachowanie prywatności udostępnionych danych.

W pierwszej kolejności należy zalogować się do głównego konta FTP na serwerze i-host. A następnie wejść w folder domeny, który będziemy udostępniać. W naszym przypadku jest to folder twojadomena.pl.

W Twoim przypadku może to być folder dowolnej domeny lub domyślny folder testowy nazwaserwera.hX.i-host.pl. Po wybraniu w folderze tworzymy nowy katalog zdjecia_z_wakacji - pamiętajmy aby foldery nie posiadały polskich znaków diaktrycznych. Dobrym zwyczajem jest również rezygnacja ze spacji „ ” na rzecz „_”.

Do tego folderu możemy już wgrać wszystkie pliki, jakie chcemy udostępnić. Teraz naszym celem jest udostępnienie utworzonego folderu naszym znajomym.

Udostępnienie wewnętrznego (sub-) folderu nie da dostępu do wyższych stopniem plików. Dzięki temu nasze pozostałe pliki w folderach wyższego stopnia będą bezpieczne.

Ponownie logujemy się do Panelu Serwera, a następnie tworzymy dodatkowe konto FTP (wg poradnika Jak utworzyć dodatkowe konto FTP?). Z listy katalogów wybieramy ścieżkę do naszego folderu ze zdjęciami z wakacji. Będzie to odpowiednio /htdocs/mojadomena.pl/zdjecia_z_wakacji

Dodajemy hasło dla znajomych i klikamy Zapisz. Teraz zobaczymy dane dostępowe do dodatkowego konta FTP. Osoby, które otrzymają dane dostępowe będą mieć dostęp wyłącznie do folderu „zdjęcia_z_wakacji” oraz do podfolderów w tej ścieżce.

Uwaga: Pliki zawarte w udostępnionym folderze nie są dostępne z poziomu www. Domyślnie na serwerach i-host.pl listowanie (indeksowanie) folderów jest wyłączone. Jest to funkcja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa Twoich plików umieszczonych na serwerze. Możliwe jest bezpośrednie wywołanie pliku znając jego dokładną ścieżkę. Na przykład http://mojadomena.pl/zdjecia_z_wakacji/zdjecie001.jpg da nam podgląd wgranego na ftp zdjęcia. Możliwe jest zablokowanie dostępu przed wgranie do folderu zdjecia_z_wakacji pliku .htaccess z treścią Deny From All. Więcej na temat ograniczania dostępu przez plik .htaccess napisaliśmy w artykule o zabezpieczaniu wordpressa