Joomla 3.4 i problemy z eacceleratorem.

Dodano: 2015-03-09

 

img

Korzystacie z popularnego CMSa Joomla? Wiedzcie, że wydana kilkanaście dni temu wersja 3.4 może sprawić problem, jeżeli Wasz dostawca usług hostingowych korzysta z rozszerzenia eaccelerator.

 

Eaccelerator to popularne rozszerzenie do php, pełniące m.in funkcję podręcznego cache dla skryptów php - dzięki niemu ładują się one szybciej. Aż do dziś i u nas eaccelerator robił dobrą robotę znacząco zmniejszając zużycie procesora i przyśpieszając dzialanie skryptów php.

Trzy dni temu zgłosił się do nas klient, który miał problem z instalacją najnowszej wersji Joomla w wersji 3.4. Instalator nie mógł przejść z pierwszego do drugiego kroku instalacji. Objaw był mniej wiecej taki:

Joomla 3.4 crash with eaccelerator

Po kliknięciu "Dalej" pojawiała się animacja i... nic się nie działo.

Szybka analiza problemu wykazała, że wywoływany proces kończy pracę z kodem 500 - czyli mówiąc krótko niepoprawnie kończy pracę. Debugowanie uruchomionego skryptu instalatora potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia - proces kończy się niepoprawnie jedynie w przypadku, gdy php korzysta z eacceleratora.

Klient nie może czekać. Mając do wyboru:

1. szukanie błędu w eacceleratorze

2. szukanie błędów w Joomla

3. szukanie błędów w php

zdecydowaliśmy się wybrać bramkę numer cztery :). Jako, że eaccelerator od trzech lat nie jest rozwijany zdecydowaliśmy się zmienić rozszerzenie wspomagające pracę php. Uruchomiliśmy więc dla klienta php z modułem Xcache. Jest szybszy, wydajniejszy i co bardzo ważne wspierany.

Pamietajcie więc - jeżeli macie problemy z instalacją najnowszej Joomli - dopytajcie swojego usługodawcę czy przypadkiem nie korzysta z eacceleratora. Albo po prostu przenieście do nas swoją usługę :)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się ze znajomymi!

Zobacz wszystkie wpisy na blogu