Marketplace to platforma, która pozwala użytkownikom na wymianę towarów i usług. Jest to świetny sposób dla użytkowników, aby sprzedawać przedmioty, które już posiadają w domu, ale nie tylko! To doskonała okazja dla stosowania strategii multichannel marketingu w przypadku niemal każdej marki. W tym artykule przedstawimy korzyści z korzystania z Marketplace, podpowiadamy, jak do niego dołączyć, dodać i usunąć ogłoszenia oraz sprzedawać przedmioty.

Czym jest Marketplace?

Marketplace to platforma, która pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać towary oraz usługi. Jest to rynek internetowy, na którym można umieszczać przedmioty na sprzedaż lub wyszukiwać te, które chciałoby się kupić. Platforma ułatwia internautom znalezienie rzeczy, których potrzebują w cenie, na którą mogą sobie pozwolić. Pozwala również połączyć się z innymi kupującymi i sprzedającymi w ich okolicy. To bardzo dobry dodatek do prowadzenia działalności, takiej jak sklep internetowy, ponieważ może znacznie zwiększać sprzedaż. Dzięki strategii multichannel marketingu można sprzedawać swoje produkty lub usługi w różnych miejscach w sieci. Takie zintensyfikowane działania sprzedażowe mogą powodować zwiększony zysk, ponieważ według Raportu E-commerce 2022, aż 77% badanych kupuje online [1].

Wśród często używanych i popularnych Marketplace można wymienić takie, jak:

 • Allegro.pl,

 • Ebay.pl,

 • Facebook.com/marketplace,

 • Pl.aliexpress.com,

 • Morele.net,

 • pkt.pl

 • Favore.pl,

 • Ceneo.pl.

e-commerce

Proces korzystania z wyżej wymienionych platform z reguły jest podobny. Użytkownicy mogą dodawać przedmioty do Marketplace, klikając odpowiedni przycisk i wypełniając niezbędne dane. Następnie mają możliwość promować swoje przedmioty poprzez płatne ogłoszenia oraz wyszukiwać konkretne przedmioty za pomocą filtrów takich jak lokalizacja, kategoria i zakres cenowy. Dodatkowo, kupujący i sprzedający mogą komunikować się ze sobą za pomocą systemu wiadomości i oceniać się nawzajem na podstawie swoich doświadczeń z transakcji.

Jako ciekawy przypadek, warto wyróżnić Facebook Marketplace. To nie osobna platforma, a sekcja w aplikacji Facebook, która umożliwia użytkownikom kupowanie i sprzedawanie przedmiotów. Jest on dostępny w wielu krajach, w tym w Polsce, i staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych drobnych ogłoszeń. Facebook Marketplace wykorzystuje również algorytm do polecania przedmiotów użytkownikom na podstawie ich historii wyszukiwania i aktywności na platformie.

Aby włączyć Marketplace na Facebooku, musisz najpierw zalogować się na swoje konto i wybrać odpowiednią opcję z menu. Po zalogowaniu możesz zacząć przeglądać oferty lub zamieszczać własne przedmioty na sprzedaż.

Chcesz sprzedawać w sieci? Zrobimy Ci sklep internetowy. Sprawdź jak»

Jak dodawać i usuwać ogłoszenia na Marketplace?

Dodanie ogłoszenia na Marketplace jest proste – wystarczy wybrać odpowiednią opcję i dodać je. Możesz wtedy wypełnić szczegóły i opublikować, aby inni użytkownicy mogli je zobaczyć. Aby usunąć ogłoszenie, po prostu przejdź do swojego profilu i wybierz odpowiednią opcję. Tam możesz skasować wszystkie, których nie chcesz już prezentować. Na większości platform ten proces jest bardzo podobny.

Jak sprzedawać na Marketplace?

Sprzedawanie na Marketplace jest łatwe i bezpieczne. Użytkownicy mogą wystawiać produkty i usługi na sprzedaż, a także kupować od innych użytkowników. Platformy oferują z reguły również opcje płatności, takie jak PayPal lub płatności kartą kredytową, dzięki czemu kupujący mogą bezpiecznie kupować przedmioty od sprzedawców.

Podsumowując, Marketplace to świetny sposób dla użytkowników, aby kupić i sprzedać towary i usługi z komfortu własnego domu. Łatwo jest włączyć, dodawać i usuwać ogłoszenia, sprzedawać przedmioty i znaleźć ogłoszenia na platformie. Jest to bezpieczny sposób dla kupujących i sprzedających, aby prowadzić działalność online. Dodatkowo jest to bardzo dobre dopełnienie do działań prowadzonych za pośrednictwem sklepu internetowego. Działając równolegle w tych miejscach, możesz zwiększyć sprzedaż.

Zaprezentuj swoją ofertę na platformie Marketplace i docieraj do szerszego grona klientów. Potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z oferty WeNet.

Działasz w branży usługowej i szukasz nowych zleceń? Specjaliści zaprezentują Twoją ofertę na platformie zleceń Favore.pl. W ten sposób szybko znajdziesz osoby zainteresowane Twoją działalnością. Prowadzisz sklep internetowy? Ruszymy z aktywną promocją Twojej oferty na platformie Marketplace pkt.pl.

Ponadto, jeśli chcesz, aby Twój sklep internetowy gotowy do sprzedaży przygotowali profesjonaliści, zgłoś się do WeNet.

Doradcy internetowi:

 • zbadają i przeanalizują Twoje potrzeby,

 • przygotują e-sklep dopasowany do Twoich wymagań,

 • skonfigurują i zintegrują sklep internetowy ze wszystkimi potrzebnymi systemami,

 • przetestują Twój e-commerce i wprowadzą poprawki, jeśli będą konieczne,

 • podpowiedzą Ci, jak skutecznie sprzedawać online.

Umów się już dziś na bezpłatną wycenę!

Źródła:

[1] https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/