Bezpieczeństwo w sieci to temat, który od wielu lat nurtuje użytkowników. Co zrobić, by uchronić się przed wirtualnym zagrożeniem? Na co uważać, by nie stracić poufnych danych? Skąd mieć pewność, że strona jest godna zaufania? Wielu z nas zadaje sobie takie pytania. Wątpliwości rozwiewa obecność certyfikatu SSL. Czym jest i co się stanie, jeśli Twoja strona nie będzie go mieć? Odpowiadamy.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL, czyli skrót od słów Secure Socket Layer, jest protokołem sieciowym, który gwarantuje, że nawiązywane połączenia internetowe są w pełni bezpieczne. Jak to się dzieje? Odpowiedź jest prosta: protokół ten zapewnia szyfrowanie wszelkich danych, które są przetwarzane za pomocą strony internetowej, a także np. poczty.

Dzięki temu żadne informacje wysyłane między przeglądarką a serwerem nie mogą zostać przechwycone. Wrażliwe dane, o które należy w szczególności zadbać, to te dotyczące logowania czy zawierania transakcji bankowych online.

Jak sprawdzić, czy witryna ma certyfikat SSL? To bardzo proste. Wystarczy spojrzeć na pasek przeglądarki. Jeśli przed adresem URL występuje „https://”, a także symbol kłódki, wszystko jest w porządku. Możesz być spokojny.

Jakie strony wymagają certyfikatu?

Już od kilku lat przeglądarki oznaczają strony pozbawione certyfikatu jako „niebezpieczne”. W szczególności certyfikat jest niezbędny na stronach wymagających wpisania danych użytkownika, np. w formularzu: imienia, nazwiska, adresu e-mail, a także podania hasła w celu logowania. Warto pamiętać, że dziś często nawet dodanie komentarza na blogu wymaga rejestracji konta.

Jeśli użytkownik będzie jednak nieostrożny i poda swoje poufne dane na stronie pozbawionej ikony kłódki, może się to dla niego źle skończyć. Informacje mogą trafić w niepowołane ręce, a następnie zostać wykorzystane. Lepiej unikać takich sytuacji.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

Jakie mogą być skutki braku certyfikatu SSL dla Twojego biznesu?

Jeśli nie zadbasz o certyfikat SSL na swojej stronie, niestety musisz liczyć się z konsekwencjami. Wiesz już, że jest to szczególnie ważne dla samego użytkownika, czyli potencjalnego klienta. A jakie znaczenie ma to dla Twojego biznesu? Oto co może się stać, jeśli nie zatroszczysz się o bezpieczeństwo swojej witryny

Utrata zaufania w oczach klientów

Dziś użytkownicy są bardziej świadomi niebezpieczeństw czyhających w sieci. Dlatego też coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak wygląda odwiedzana przez nich strona. Jeśli Twój potencjalny klient będzie chciał zapoznać się z ofertą, ale dostanie komunikat, że strona nie jest zabezpieczona, lub zauważy brak charakterystycznego symbolu obok adresu URL, z pewnością szybko opuści stronę. Co za tym idzie, straci zaufanie do firmy, do której owa witryna należy.

Wzrost współczynnika odrzuceń

Klienci nie będą chcieli ryzykować i podejmować się żadnych działań, jak rejestracja, logowanie, wypełnienie formularza, a nawet zapoznanie się z ofertą. Będą chcieli natomiast jak najszybciej opuścić Twoją stronę i zapewne szybko trafią do konkurencji. Skoro użytkownicy będą gremialnie opuszczać stronę, wzrośnie współczynnik odrzuceń. A to zdecydowanie odbije się negatywnie na pozycji Twojej witryny.

Spadek strony w rankingu wyszukiwarki

Oficjalnie dodanie certyfikatu SSL, czyli protokołu HTTPS wpływa pozytywnie na miejsce strony WWW w rankingu Google. Dlatego też, jeśli chcesz zawalczyć o wysoką pozycję w wyszukiwarce, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo.

Problem z budowaniem wizerunku

Jeśli już na starcie użytkownik zobaczy, że nie dbasz o jego bezpieczeństwo na swojej stronie internetowej, trudno będzie go ponownie zachęcić do odwiedzin. W przyszłości odbudowanie zaufania do Twojego biznesu będzie wyjątkowo trudne.

Co zrobić, żeby zadbać o bezpieczeństwo?

Jeśli więc nie chcesz utracić pozycji w wynikach wyszukiwania, koniecznie zatroszcz się o wykupienie i zainstalowanie certyfikatu SSL. Jednak sama instalacja nie wystarczy, należy sprawdzić, czy wszystko zostało wprowadzone zgodnie z planem. Być może niezbędne będzie ustawienie przekierowań 301 i adresów kanonicznych. A może masz już certyfikat? Koniecznie sprawdź jego ważność.

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo Twojej strony? Wypełnij formularz.