Korzystacie z popularnego CMSa Joomla? Wiedzcie, że wydana kilkanaście dni temu wersja 3.4 może sprawić problem, jeżeli Wasz dostawca usług hostingowych korzysta z rozszerzenia eaccelerator.

Eaccelerator to popularne rozszerzenie do php, pełniące m.in funkcję podręcznego cache dla skryptów php - dzięki niemu ładują się one szybciej. Aż do dziś i u nas eaccelerator robił dobrą robotę znacząco zmniejszając zużycie procesora i przyśpieszając działanie skryptów php.

Trzy dni temu zgłosił się do nas klient, który miał problem z instalacją najnowszej wersji Joomla w wersji 3.4. Instalator nie mógł przejść z pierwszego do drugiego kroku instalacji. Objaw był mniej więcej taki:

joomla_fail

Po kliknięciu "Dalej" pojawiała się animacja i... nic się nie działo.

Szybka analiza problemu wykazała, że wywoływany proces kończy pracę z kodem 500 - czyli mówiąc krótko niepoprawnie kończy pracę. Debugowanie uruchomionego skryptu instalatora potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia - proces kończy się niepoprawnie jedynie w przypadku, gdy php korzysta z eacceleratora.

Klient nie może czekać. Mając do wyboru:

  • szukanie błędu w eacceleratorze,
  • szukanie błędów w Joomla,
  • szukanie błędów w php.

Zdecydowaliśmy się wybrać bramkę numer cztery. Jako że eaccelerator od trzech lat nie jest rozwijany, zdecydowaliśmy się zmienić rozszerzenie wspomagające pracę php. Uruchomiliśmy więc dla klienta php z modułem Xcache. Jest szybszy, wydajniejszy i co bardzo ważne wspierany.

Pamiętajcie więc - jeżeli macie problemy z instalacją najnowszej Joomli, dopytajcie swojego usługodawcę, czy przypadkiem nie korzysta z eacceleratora. Albo po prostu przenieście do nas swoją usługę.