Masz własną stronę WWW lub sklep internetowy? Koniecznie zadbaj o certyfikat SSL, który umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń między przeglądarką a serwerem. Dzięki temu wszystkie przesyłane informacje są poufne. Ile kosztuje certyfikat SSL? Czy lepiej zdecydować się na płatną, czy darmową wersję? Podpowiadamy.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół sieciowy, który umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń między przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się strona WWW. Tym samym zapewnia on poufność wszystkim przesyłanym w obie strony informacjom.

Wyróżnia się następujące rodzaje certyfikatów SSL:

  • certyfikat typu EV (Extended Validation) – oferuje najwyższy poziom zabezpieczeń,
  • certyfikat typu OV (Organization Validation) – oferuje średni poziom zabezpieczeń,
  • certyfikat typu DV (Domain Validation) – najprostszy, jego instalacja trwa kilka minut.

Przeglądarki internetowe oznaczają serwisy stosujące certyfikat SSL, co pozwala użytkownikom łatwo zidentyfikować, że korzystają z bezpiecznego połączenia. W przypadku serwisów używających szyfrowanego połączenia, w pasku adresu znajduje się przedrostek https:// a także symbol kłódki.

certyfikat SSL

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL opłacane są w ramach rocznego abonamentu. Ich koszt to od 100 do 1000 zł. Dokładna cena zależy od rodzaju certyfikatu, podmiotu wystawiającego i brokera, u którego certyfikat jest zamawiany.

Na rynku dostępne są również bezpłatne certyfikaty, nie są one jednak pozbawione wad. Nie zapewniają one dobrego wsparcia technicznego, a procedura rejestracji i konfiguracji najczęściej odbywa się w języku angielskim. Mają również niską wiarygodność, z czego zdaje sobie sprawę także Google. Warto pamiętać, że w przypadku złamania zabezpieczeń bezpłatny certyfikat nie zapewnia gwarancji finansowych ze strony wydawcy.

W przypadku witryn, które gromadzą dane osobowe i płatnicze użytkowników (np. sklepów online), warto zdecydować się na płatną usługę – głównie ze względu na gwarancję dużo większego bezpieczeństwa.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>


Czy warto zdecydować się na darmowy certyfikat?

Jednym z najpopularniejszych bezpłatnych rozwiązań w zakresie certyfikatów SSL jest Let’s Encrypt. Może on zostać wydany każdemu właścicielowi domeny, a co za tym idzie właścicielom stron osobistych, blogów prywatnych oraz firmowych, a także administratorom serwisów informacyjnych.

Wymaga on jednak odpowiedniego wsparcia od strony dostawcy hostingu, co może wiązać się z dodatkową opłatą. Wadą tego rozwiązania jest również konieczność odnawiania certyfikatu po upływie 3 miesięcy. Aby ominąć ten problem, trzeba odpowiednio skonfigurować jego automatyczne przedłużanie.

Darmowy certyfikat może sprawdzić się na prostych stronach, blogach i serwisach, ale nie jest to bezpieczne rozwiązanie w przypadku stron firmowych i sklepów online, gdzie bezpieczeństwo użytkowników i ich danych odgrywa kluczową rolę.

Gotowa strona WWW lub sklep z certyfikatem

Jeśli masz zamiar zlecić budowę strony WWW lub sklepu internetowego agencji, wybierz ofertę, która zawiera w pakiecie certyfikat SSL. Dzięki temu jego konfiguracją zajmą się specjaliści, a ty nie będziesz musiał się tym martwić.

Pamiętaj – posiadanie certyfikatu to obecnie niemal obowiązek. W przypadku serwisów, które nie stosują szyfrowania, w pasku adresu pojawia się komunikat „Strona niezabezpieczona”. Twórcy przeglądarek ostrzegają w ten sposób użytkowników, że pozostawianie na tych witrynach danych może być niebezpieczne.

Warto mieć również na uwadze fakt, że taki komunikat skutecznie zniechęci dużą część potencjalnych klientów do dalszego korzystania z Twojej strony.