Rozpoczęcie działalności e-commerce może być trudnym zadaniem pod wieloma względami. Jedną z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć, jest wybór odpowiedniej nazwy domeny dla Twojego sklepu internetowego. To może mieć duży wpływ na to, jak funkcjonuje biznes i jak udany będzie. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na wybór domeny unikalnej i reprezentującej Twój sklep internetowy, jego produkty i usługi.

Jakie znaczenie ma wybór właściwej nazwy domeny?

Posiadanie domeny jest niezbędne dla każdego biznesu e-commerce. Jest to pierwszy krok w tworzeniu sklepu internetowego i może być kluczowym czynnikiem sukcesu firmy. Wybór odpowiedniej nazwy domeny może być trudnym zadaniem. Nazwa domeny jest jak cyfrowy adres dla Twojej strony internetowej i powinna odzwierciedlać tożsamość marki Twojego sklepu. Powinna być łatwa do zapamiętania, aby klienci mogli ją łatwo znaleźć podczas wyszukiwania online. Ważne jest również, aby przy wyborze domeny rozważyć użycie słów kluczowych, ponieważ pomoże to klientom łatwiej znaleźć Twój sklep internetowy w wynikach wyszukiwania.

domena e-commerce

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze nazwy domeny?

Przy wyborze nazwy domeny zaleca się, aby była ona krótka i prosta, bez myślników, polskich znaków i liczb. Powinna być łatwa do wymówienia i zapamiętania oraz ma kojarzyć się z Twoją branżą. Ważne jest również, aby rozważyć użycie słów kluczowych. Gdy szukasz inspiracji, możesz wykorzystać generatory nazw domen. Pamiętaj, że domena składa się z nazwy oraz rozszerzenia. Oba te elementy muszą być wybrane świadomie.

Jakie rozszerzenie domeny wybrać?

Istnieje kilka rodzajów rozszerzeń, które możesz wybrać dla swojej strony.

Rozszerzenie typu .com lub .net zazwyczaj wybierają przedsiębiorcy działający globalnie, natomiast .pl tacy, którzy prowadzą działalność w jednym kraju – w tym przypadku w Polsce.

Bardziej dokładne wskazują nawet na konkretny region np. .poznan.pl. Warto także wiedzieć, że konkretne rozszerzenia mogą być zarezerwowane np. dla stron rządowych lub innych ważnych dla danego kraju organizacji. W Polsce są to np. .gov, .edu.pl, .biz. Nie możesz ich wykorzystać dla swojej witryny. Wybierając rozszerzenie domeny, bierz więc pod uwagę m.in. zakres działalności swojego e-sklepu.

Porady dotyczące rejestracji nazwy domeny

Podczas rejestracji nazwy domeny, ważne jest, aby działać szybko, ponieważ ktoś inny może ją zająć. Zaleca się również używanie nazwy marki jako domeny, aby zapobiec pomyłkom z innymi firmami lub stronami internetowymi, które mogą być podobne. Przy rejestracji nazwy domeny ważne jest również, aby wszędzie, gdzie obecna jest marka, udostępniać tę samą nazwę. Dzięki temu klienci będą mogli łatwo znaleźć Twój sklep online.

Chcesz sprzedawać w sieci? Zrobimy Ci sklep internetowy. Sprawdź jak»

Sklep internetowy – jak zacząć?

Wybór domeny jest jednym z najważniejszych zadań do wykonania w procesie zakładania e-sklepu.

Zanim jednak to zrobisz, należy:

 • znaleźć swoją grupę docelową na podstawie badania rynku,

 • zakup hostingu, czyli usługi udostępniania miejsca na serwerze, w którym będzie przechowywany Twój e-sklep,

 • stworzenie strategii marki i rozpoczęcie działań marketingowych,

 • przygotowanie dokumentów prawnych (regulamin i polityka prywatności).

Jak założyć sklep internetowy?

Aby Twój e-sklep mógł funkcjonować, musisz nie tylko wybrać i zarejestrować domenę, ale również:

 • zakupić stabilny i sprawny hosting (miejsce na serwerze) u dostawcy, który zagwarantuje bezpieczeństwo Twojemu e-sklepowi,

 • przygotować projekt graficzny,

 • stworzyć ciekawy, rzeczowy content, czyli opisy podstron, produktów itp.,

 • zadbać, by strona sklepu była responsywna (dobrze wyświetlała się na smartfonach, tabletach itp.),

 • zapewnić bezpieczeństwo (certyfikat SSL),

 • dać klientom możliwość kontaktu z Tobą poprzez formularz, czat na żywo.

Jak wypromować sklep internetowy?

W momencie, kiedy masz już przygotowane wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia działalności, warto zadbać o promocję, równocześnie reklamując swoją domenę.

Metody, jakie możesz zastosować, to:

 • pozycjonowanie (SEO), które sprawi, że Twój sklep internetowy będzie wyświetlał się wyżej w wynikach wyszukiwania,

 • kampanie Google Ads, które zwiększą liczbę wizyt w Twoim e-sklepie oraz sprzedaż,

 • Social Media (które pozwolą Ci dotrzeć do wielu osób),

 • e-mail Marketing (dzięki któremu możesz np. oferować rabaty dla klientów lub wysyłać im wiadomości przypominające o dokończeniu zakupów).

Pamiętaj, aby wszędzie promować tę samą domenę, którą wybrałeś od początku, aby nie wprowadzać odbiorców w błąd. Dobra reklama to sukces dla wszystkich sklepów internetowych.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Koszt założenia sklepu internetowego różni się w zależności od jego rodzaju, funkcji, których potrzebujesz i dostawcy hostingu, a także domeny, którą trzeba wykupić. Im bardziej zaawansowany e-sklep, tym droższy on będzie.

Jeśli chcesz, aby Twój e-commerce przygotowali profesjonaliści, zgłoś się do WeNet. Doradcy internetowi:

 • przygotują darmową wycenę,

 • zapewnią Ci zarejestrowanie domeny w atrakcyjnej cenie,

 • zbudują e-sklep dopasowany do Twoich potrzeb,

 • przetestują jego działanie,

 • wprowadzą poprawki w razie potrzeby.

Umów się na bezpłatną wycenę!