Coraz częściej spotykamy się z różnymi zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem naszych danych. Jednym z nich jest phishing, który zdobywa coraz większą "popularność" wśród cyberprzestępców. Ale czym dokładnie jest phishing i jak się przed nim chronić? W tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat oraz podać praktyczne wskazówki, które pozwolą uniknąć niebezpieczeństw związanych z tym zjawiskiem.

Phishing – co to jest?

Phishing to jedna z form ataków cybernetycznych polegająca na wyłudzaniu poufnych informacji od użytkowników Internetu, takich jak dane do logowania, numery kart kredytowych czy hasła.

Typy phishingu

Przestępcy wykorzystują różne metody, aby nakłonić ofiarę do ujawnienia swoich danych.

Najpopularniejszą z nich jest wysyłanie fałszywych e-maili, które wyglądają jak autentyczne wiadomości od znanych firm lub instytucji. W treści takiego e-maila znajduje się zwykle link do fałszywej strony internetowej, która wygląda identycznie jak prawdziwa strona logowania danej firmy lub banku. Gdy ofiara wpisze swoje dane na takiej stronie, trafiają one w ręce przestępców.

Inne metody phishingu obejmują wysyłanie fałszywych wiadomości tekstowych (SMS) oraz wykorzystywanie komunikatorów internetowych. W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się również z tzw. spear phishingiem, czyli atakami wymierzonymi w konkretne osoby lub organizacje, które są bardziej spersonalizowane i trudniejsze do wykrycia.

Phishing – jak się bronić?

Ochrona przed phishingiem wymaga przede wszystkim świadomości zagrożenia oraz zdolności do rozpoznawania fałszywych wiadomości. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu tego rodzaju ataków.

  • Pierwsza zasada to zawsze sprawdzać adres e-mail nadawcy. Jeśli jest on podejrzany lub nieznany, lepiej nie otwierać wiadomości ani nie klikać w żadne linki zawarte w e-mailu. Warto również zwrócić uwagę na jakość języka użytego w wiadomości – błędy ortograficzne czy gramatyczne mogą być sygnałem, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia danych.

  • Kolejnym krokiem jest sprawdzanie adresu strony internetowej, na którą prowadzi link zawarty w e-mailu. Jeśli adres różni się od oficjalnego adresu firmy lub banku, nawet o jedną literę, należy zachować szczególną ostrożność. Warto też zwrócić uwagę na protokół bezpieczeństwa – strony, które zbierają dane logowania, powinny korzystać z protokołu HTTPS, a nie HTTP.

  • W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości warto skontaktować się z firmą lub instytucją, która rzekomo jest jej nadawcą. W ten sposób można szybko zweryfikować, czy wiadomość jest prawdziwa czy fałszywa.

  • Oprócz tego warto korzystać z oprogramowania antywirusowego oraz zapory sieciowej (firewall), które oferują ochronę przed phishingiem. Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego oraz przeglądarki internetowej również może pomóc w zabezpieczeniu się przed tego rodzaju zagrożeniami.

Gdzie zgłosić phishing?

Jeśli padłeś ofiarą ataku phishingowego lub podejrzewasz, że otrzymałeś fałszywą wiadomość, warto zgłosić to odpowiednim służbom. W Polsce takim miejscem jest CERT Polska (Computer Emergency Response Team), który zajmuje się analizą i reagowaniem na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem. Można również zgłosić próbę oszustwa na policję lub do banku, jeśli dotyczy ona danych finansowych.

Ataki phishingowe – podsumowanie

Phishing to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych danych w sieci. Aby się przed nim uchronić, należy być świadomym ryzyka i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nasze dane są cennym towarem dla cyberprzestępców – dbajmy więc o ich ochronę i nie dajmy się oszukać.