Dobry hosting to gwarancja bezawaryjnego, sprawnego i szybkiego działania strony internetowej. Na rynku jest mnóstwo firm, które oferują usługi hostingowe. Zastanawiasz się, z którą z nich warto nawiązać współpracę? Przeczytaj artykuł i sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru hostingodawcy. Dowiedz się, jak mądrze wybrać usługę dopasowaną do własnych potrzeb.

Jaki hosting wybrać?

Hosting jest niezbędnym elementem każdej strony internetowej. Bez niego witryna nie będzie działać. Jeśli chcesz, by Twoja strona działała sprawnie, szybko i bez zarzutów, wybierz dobry hosting. 

Do wyboru masz 4 główne rodzaje hostingu:

 • hosting współdzielony – dzielisz miejsce na serwerze razem z innymi,

 • VPS, czyli Virtual Private Server – dzielisz z innymi, ale masz własną część serwera,

 • serwer dedykowany – dostajesz serwer wyłącznie na własny użytek,

 • Cloud Server – serwer w chmurze, który jest alternatywą dla fizycznych serwerów.

Który z nich jest najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od rodzaju biznesu i wielkości strony WWW. Podczas wyboru hostingu kieruj się więc potrzebami swojej firmy.

Czym kierować się podczas wyboru firmy hostingowej?

Poza rodzajem hostingu bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego hostingodawcy. Na rynku jest mnóstwo firm, które oferują usługi hostingowe. Jak wybrać tę właściwą, z którą warto nawiązać współpracę? Możesz zasugerować się opiniami innych klientów w Internecie. Nie powinno być to jednak jedyne kryterium. Dokonując wyboru wejdź na strony internetowe firm, dokładnie zapoznaj się z ich ofertami i porównaj je ze sobą.

Zwróć oczywiście uwagę na ceny usługi. Pamiętaj jednak, że nie zawsze im drożej, znaczy lepiej. Bywa tak, że klient przepłaca, gdyż wybrał pakiet usług, z których tak naprawdę nie korzysta. Nie chcesz niepotrzebnie przepalać swojego budżetu? Wybierz opcję, która odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom i płać tylko za to, z czego korzystasz. Warto więc, aby hostingodawca dawał możliwość personalizacji usług i dostosowywania ich do potrzeb klienta.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

Dobry hostingodawca, czyli jaki?

Wybierając dostawcę hostingu warto zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, ważne jest to, gdzie fizycznie znajduje się serwerownia. Rekomendowane jest, by firma miała własne serwery zlokalizowane w Polsce. Lokalizacja serwerowni ma bowiem wpływ na prędkość wczytywania strony WWW i czas odpowiedzi serwera na zapytanie klienta. Parametry te są różne w zależności od odległości, która dzieli klienta od miejsca, w którym przechowywane są pliki źródłowe. Jeśli zatem działasz na naszym polskim rynku, pamiętaj, by serwery także miały polski adres.

Bierz też pod uwagę potencjał rozwojowy swojej firmy i strony internetowej. Dowiedz się, jakie limity procesów PHP przewiduje dany hostingodawca. Gdy limity będą zbyt niskie, może okazać się, że zwiększenie ruchu w witrynie, który będzie związany np. ze wzrostem popularności Twojej usługi, znacznie ograniczy użytkownikom korzystanie z jej funkcjonalności, takich jak np. wysłanie formularza.

Ważne jest też zadbanie o bezpieczeństwo. W tym celu sprawdź, czy serwer, na którym masz zamiar przechowywać swoją stronę, ma domyślnie zainstalowaną najnowszą wersję języka PHP. Dlaczego to takie istotne? Otóż chodzi o regularne aktualizacje serwisu oraz instalacje wtyczek rozbudowujących funkcjonalność strony WWW. Gdy na serwerze nie będzie najnowszej wersji PHP, wszelkie aktualizacje i instalacje mogą zostać wstrzymane.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru dostawcy hostingu?

Podczas wyboru hostingodawcy zwracaj uwagę na rozwiązania technologiczne firmy. Ponadto, wszystkie koszty związane z zawarciem umowy powinny być jasne. Sprawdź, co dostaniesz w pakiecie, a za co ewentualnie musisz dopłacić.

Najlepiej, jeśli hostingodawca oferuje też m.in.:

 • niezbędne wsparcie techniczne i priorytetową obsługę klienta podczas całego okresu współpracy,

 • regularnie wykonywanie backupu, czyli kopii bezpieczeństwa danych – dzięki nim wszystkie dane i pliki są bezpieczne,

 • szybkie bazy danych – dzięki temu witryna szybko się ładuje,

 • ochronę antywirusową, która zapewnia bezpieczeństwo zasobów,

 • pocztę e-mail we własnej domenie,

 • polskie data center,

 • wybór wersji PHP – mając do wyboru wiele wersji PHP, można uruchomić zarówno starsze, jak i najnowsze wersje swoich aplikacji.

Szukasz sprawdzonego hostingu? Zależy Ci na szybkim działaniu Twojej strony, wysokiej wydajności i najlepszej obsłudze klienta? Sprawdź naszą ofertę. Nie wiesz, który pakiet usług wybrać? Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą i pomożemy w wyborze.