Wordpress jako platforma na blog, stronę internetową czy nawet wizytówkę jest świetny. Niestety aplikację tę, zwłaszcza po zainstalowaniu dużej ilości wtyczek, lub wielkiego motywu dręczy poważna przypadłość - bywa wolna.

W internecie znajdziecie wiele porad jak zmusić go do wydajniejszej pracy. My postanowiliśmy zebrać dla Was kilka porad i podzielić się doświadczeniem z tą aplikacją, które zdobyliśmy podczas przygotowywania i optymalizowania strony www.krakowski-kazimierz.pl która naszym zdaniem jest obecnie najlepszym portalem o krakowskim Kazimierzu.

Strona jest duża. Kilka tysięcy zdjęć, kilkaset artykułów, do tego wtyczki reklamowe, wtyczki Facebook oraz potężny, bardzo rozbudowany motyw graficzny - to wszystko sprawiało, że mimo wydajnego serwera na którym ta strona pracuje, oraz szybkiej bazy danych czas jej ładowania był daleki od ideału. Zaczęliśmy więc szukać.

Wtyczki

Na pierwszy ogień poszły wtyczki. Warto się nad nimi pochylić - większość z nich jest bezużyteczna, a opóźniają tylko niepotrzebnie czas ładowania strony. W przypadku Krakowskiego Kazimierza po czystkach ostało się ich jedenaście:

 • Easy FancyBox - wtyczka do wstawiania filmików w treści strony,
 • EditorFontsize - wtyczka pozwalająca w łatwy sposób zmienić czcionkę w tekście artykułu,
 • Insert Headers and Footers - wtyczka pozwalająca łatwo zmodyfikować nagłówki i stopki strony, używamy jej do umieszczenia na stronie boksów Facebook,
 • Insert Post Ads - z czegoś trzeba żyć ;)
 • Mini PopUp - wtyczka pokazująca zachętę do polubienia strony na Facebooku. Nie lubię jej, bo mocno opóźnia ładowanie strony, ale da się ją skonfigurować tak, aby działała mało inwazyjnie,
 • SB-RSS_feed-plus - dzięki tej wtyczce wysyłamy artykuły z Krakowskiego Kazimierza na zaprzyjaźnione strony,
 • Super RSS Reader - a dzięki tej czytamy RRS z zaprzyjaźnionych stron i wstawiamy do nas,
 • Top 10 - ta wtyczka umożliwia nam ocenę popularności artykułów,
 • WP Super Cache - ta wtyczka zapewnia nam cache stron - moja ulubiona :)
 • WP Super Cache - Clear all cache - pozwala w łatwy sposób opróżnić wygenerowane statyczne strony,
 • Yet Another Stars Rating - pozwala w łatwy sposób Wam ocenić przeczytany artykuł, do czego zachęcamy :)

Wtyczkami które najbardziej obciążają stronę WWW są wtyczki galerii, zwłaszcza takie które generują obrazki w locie, oraz wszelkiego rodzaju wtyczki SEO. Dlatego polecamy wtyczki graficzne które generują obrazki w momencie uploadu ich na stronę. I jeżeli możecie zrezygnować z SEO - wyłączcie tę opcję.

Statyczne generowanie stron

Jest to najlepsze co można zrobić swojemu Wordpress'owi. Strona generowana jest jeden raz, zapisywana na serwerze, aby później kolejny odwiedzający nie musiał czekać na wygenerowanie strony - po prostu zobaczy zapisaną wcześniej wersję.

Wiele testów wyłoniło naszego faworyta - WP Super Cache - i tę wtyczkę właśnie dla Was omówimy.

Instalacja wtyczki

Po zalogowaniu się do swojego Wordpressa wchodzimy we Wtyczki, klikamy Dodaj nową. W polu Szukaj wtyczek które zobaczymy wpisujemy nazwę wtyczki i klikamy Zainstaluj. Po instalacji należy wtyczkę włączyć klikając Włącz wtyczkę.

instalacja

Konfiguracja wtyczki

Nawet po włączeniu wtyczki, domyślnie nie robi ona nic. Musimy ją uruchomić, aby cache zaczął działać. W tym celu klikamy w panelu zarządzania Wordpress'em Wtyczki a następnie przy wtyczce WP Super Cache klikamy Ustawienia.

Jako pierwszą zobaczymy zakładkę WP Super Cache Settings. W tej sekcji zaznaczamy tylko opcję Caching On (Recommended) i klikamy Update status.

wp super cache settings

Następnie przechodzimy do zakładki Advanced, gdzie włączamy/zaznaczamy następujące opcje:

 • Cache hits to this website for quick access
 • Use PHP to serve cache files (Opcja Use mod_rewrite to serve cache files. jest szybsza, ale na niektórych hostingach jej włączenie wymaga zaawansowanych umiejętności. U nas działa z pudełka :))
 • Compress pages so they’re served more quickly to visitors
 • Don’t cache pages for known users. (Dzięki temu będąc zalogowanym i zmieniając coś w swoim Wordpressie zobaczymy aktualnie, wersje strony)
 • Cache rebuild. Serve a supercache file to anonymous users while a new file is being generated
 • Mobile device support. (Wymaga dodatkowej konfiguracji, ale  tym w osobnym artykule)
 • Clear all cache files when a post or page is published or updated. (Dzięki temu artykuły odświeżą się po ich aktualizacji)
 • Extra homepage checks

Po zaznaczeniu tych opcji klikamy Update Status.

advancedNastępnie zjeżdżamy nieco niżej i szukamy sekcji Expiry Time & Garbage Collection. W tym miejscu ustawiamy czas, po którym stare pliki zostaną zastąpione nowszą wersją. My ustawiliśmy Cache Timeout na 2678400 sekund czyli 30 dni. Natomiast w sekcji Scheduler  gdzie ustawia się jak często świeżość cache ma być sprawdzana wybraliśmy opcję Timer, czyli sprawdzanie co 86400 sekund (jedna doba). Po ustawieniu klikamy Change expiration, aby zapisać zmiany.

garbage

W zakładce Preload włączamy tworzenie statycznych plików html. Znacznie przyśpiesza to wysyłanie stron do klientów (są one wcześniej wygenerowane), jednak na niektórych hostingach może powodować chwilowe zwiększone obciążenie serwera. U nas bez obawy możecie tę opcję włączać. 

Aby preload był aktywny, należy zaznaczyć opcje Preload mode i Preload tags, categories and other taxonomies. Jeżeli chcemy dostać o tym informację zaznaczamy również opcję Send me status emails when files are refreshed  i wybieramy jak często mamy otrzymywać maile.

Teraz zostało nam już tylko kliknąć Preload Cache Now i chwile poczekać. Jeżeli strona jest niewielka, można się wylogować (pamiętajmy, że po zalogowaniu aplikacja nie korzysta z cache) i przeklikać wszystkie strony. Od tej pory każdy nowy użytkownik, który wejdzie na naszą stronę zobaczy ją bez zbędnej zwłoki. Zawsze możemy sprawdzić jak wygląda stan cache - informacje o stronach, które trafiły do pamięci podręcznej znajdziemy w zakładce Contents. Tam też możemy usunąć zapisane strony, aby odświeżyć zawartość cache.

Na pewno da się zoptymalizować Wordpress'a lepiej, jednak przedstawione przez nas metody są proste i może je wykonać nawet użytkownik, który ma z tą świetną aplikacją do czynienia po raz pierwszy. Liczymy więc, że nasz mały poradnik pomoże Wam w optymalizacji Waszych stron :).