Certyfikat SSL zapewnia stronie WWW bezpieczeństwo, wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, a firmie wiarygodność i zaufanie ze strony klientów. Na rynku jest jednak kilka rodzajów certyfikatów SSL. Zastanawiasz się, który z nich wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj typy certyfikatów oraz sprawdź, czym się charakteryzują. Wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (z ang. Secure Socket Layer) to protokół sieciowy, który jest powszechnie przyjętym standardem szyfrowania danych na stronach WWW. Umożliwia nawiązywanie bezpiecznych połączeń między przeglądarką a serwerem. Zapewnia więc poufność i chroni wszystkie przesyłane informacje, takie jak np. loginy, hasła czy numery kart kredytowych.

Instalacja certyfikatu SSL to dziś konieczność, zwłaszcza jeśli chodzi o strony firmowe czy sklepy internetowe. Certyfikat ten gwarantuje bowiem wiarygodność, bezpieczeństwo i zwiększa zaufanie wśród klientów.

Jak sprawdzić, czy dana strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL? Otóż strony, które korzystają z bezpiecznego połączenia, są odpowiednio oznaczone. W pasku adresu znajduje się symbol zamkniętej kłódki oraz przedrostek https:// (zamiast http://).

certyfikat SSL

Jaki rodzaj certyfikatu SSL wybrać?

Chcesz, aby Twoja strona była bezpieczna? Musisz koniecznie wdrożyć certyfikat SSL. Na rynku jest kilka rodzajów certyfikatów. Nie wiesz, który z nich wybrać? Najpierw przemyśl kilka kwestii, a przede wszystkim:

  • jakiego poziomu zabezpieczenia potrzebujesz,

  • ile stron chcesz zabezpieczyć,

  • czy chcesz zabezpieczyć tylko domenę główną, czy też subdomeny.

Poniżej znajdziesz kilka rodzajów certyfikatów. Sprawdź, który z nich będzie odpowiedni dla Twojej firmy.

Certyfikaty typu DV (Domain Validation)

Certyfikat SSL typu DV to podstawowa forma zabezpieczenia. Umożliwia ochronę danych transmitowanych w certyfikowanej domenie. Jeśli zdecydujesz się na ten typ certyfikatu, weryfikacji poddana będzie tylko Twoja domena, bez danych firmy. Dzięki temu cały proces trwa dość szybko.

Dla kogo?

  • Dla właścicieli prostych, nierozbudowanych stron, takich jak prywatny blog czy forum internetowe oraz dla osób, którym wystarczy podstawowe zabezpieczenie.

 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>

 

Certyfikaty typu OV (Organization Validation)

Certyfikat SSL typu OV to już rozszerzony rodzaj zabezpieczenia. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanego certyfikatu, podczas jego wydawania, weryfikowana jest nie tylko domena, lecz także informacje o firmie. Przedstawiciel Urzędu Certyfikacji telefonicznie kontaktuje się z odpowiednią osobą, aby potwierdzić, czy ma prawo ona wnioskować o certyfikat w imieniu przedsiębiorstwa.

W certyfikacie tym znajduje się nazwa firmy, widoczna dla użytkownika po kliknięciu na symbol kłódki.

Dla kogo?

  • Dla właścicieli sklepów internetowych, osób, którym zależy na zaufaniu klientów, dla organizacji pozarządowych, jednostek samorządowych i stron urzędowych.

Certyfikaty typu EV (Extended Validation)

Strona, na której wdrożony jest ten rodzaj certyfikatu, ma najsilniejsze zabezpieczenie. Użytkownicy mogą zobaczyć to dzięki nazwie firmy w pasku adresu przeglądarki oraz zielonemu oznaczeniu, także w pasku z adresem URL.

Jeśli wybierzesz ten typ certyfikatu, Twoja strona oraz firma poddane będą szczegółowej weryfikacji. Sprawdzony będzie m.in. status prawny firmy czy zgodność z danymi urzędowymi. Nastąpi również weryfikacja prawa do domeny.

Dla kogo?

  • Dla firm, przetwarzających wrażliwe dane, którym zależy na najwyższym poziomie zabezpieczenia, dla firm, które oferują usługi bankowe i finansowe, dla przedsiębiorców, którym zależy na bezpieczeństwie swoich kontrahentów.

Certyfikaty typu Wildcard

Kolejnym typem certyfikatu jest certyfikat typu Wildcard, który zabezpiecza nie tylko główną domenę, ale też subdomeny pierwszego stopnia. Pamiętaj jednak, że chroni on tylko adresy tego poziomu, dla którego został wystawiony. Jeśli zdecydujesz się na certyfikat dla adresu przykładowo modneobuwie.pl, możesz zabezpieczyć również np. blog.modneobuwie.pl bądź sklep.modneobuwie.pl.

Dla kogo?

  • Dla tych, którzy chcą zabezpieczyć zarówno domenę główną, jak i subdomeny.

Certyfikaty typu Multi Domain

Certyfikat Multi Domain umożliwia zabezpieczenie różnych adresów za pomocą jednego certyfikatu. Można szyfrować tutaj nawet do pięciu domen. Możesz też, w razie potrzeb,  w trakcie całego okresu ważności certyfikatu, rozbudować go o nowe adresy.

Dla kogo?

  • Dla osób, które prowadzą szeroką działalność w Internecie, posiadaczy wielu serwisów czy sklepów internetowych pod różnymi adresami.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego certyfikatu SSL? Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą i doradzimy.