Domena jest adresem strony wyświetlanym w pasku przeglądarki. Z kolei strona internetowa to treść i cała zawartość wyświetlana przez przeglądarkę. Budowa stron WWW to dla ciebie czarna magia? Skorzystaj z naszego poradnika i poznaj różnicę między stroną WWW, a domeną.

Czym jest domena?

Domena to adres strony, który wyświetla się w pasku przeglądarki. To unikalna nazwa w Internecie, pod którą można umieścić stronę WWW. Jest ona niezbędna do uruchomienia własnej strony internetowej.

Domeny opierają się na systemie DNS, czyli Domain Name System - jest to sieć rozproszonych po świecie serwerów. Składają się z dowolnej nazwy głównej i końcówki.

Nazwa główna to dowolna nazwa domeny wybierana przez osobę, która chce ją zarejestrować. Nazwa często odwołuje się do nazwy firmy, organizacji czy działalności. Z kolej końcówkę (tzw. rozszerzenie domeny) można wybrać jedynie spośród możliwych propozycji. To od niej zależy, do jakiego rodzaju należy domena. 

Wyróżnia się między innymi:

  • domeny narodowe: .pl, .fr, .it,
  • domeny globalne: .com, .net,
  • domeny funkcjonalne: .org, .gov, .biz.

Nazwa główna domeny wraz z końcówką są niepowtarzalne, oznacza to, że żaden inny użytkownik nie zarejestruje takiej samej nazwy głównej z taką samą końcówką domeny. 

O czym warto wiedzieć przy wyborze domeny?

Wybierając nazwę domeny, należy zadbać o to, by była możliwie krótka i chwytliwa. Dobór końcówki jest z kolei uzależniony od rodzaju działalności, jaką prowadzisz.

Przed zakupem domeny warto sprawdzić w wyszukiwarce domen, czy nie jest ona zajęta. Dobrym posunięciem jest też sprawdzenie cennika i regulaminu dostawcy, na którego chcesz się zdecydować.

Ważne jest, aby rejestrator umożliwiał wykonywanie na wykupionej domenie określonych czynności bez konieczności dokonywania dodatkowych opłat. Istotne są również: możliwość bezpłatnej zmiany DNS, zarządzania rekordami DNS i uzyskania kodu authinfo.

Domena, a strona WWW

Czym różni się strona internetowa od domeny? Strona to treść i cała zawartość, która jest wyświetlana przez przeglądarkę, znajdującą się pod adresem wskazywanym przez domenę.

Prowadzenie strony WWW wymaga posiadania serwera (usługi hostingowej) - przestrzeni dyskowej wraz z odpowiednimi zasobami mocy obliczeniowej oraz środowiska programistycznego, na której znajdzie się i będzie uruchomiona strona internetowa.

Aby założyć własną stronę potrzebujesz więc zarówno domeny, jak i hostingu a także narzędzi, dzięki którym ją stworzysz. Większość z nich wymaga jednak sporej wiedzy, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji marketingowej.

Pamiętaj, że firmowa strona WWW musi być czytelna, a najważniejsze informacje o firmie – widoczne na początku strony głównej. 


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>


Co dzieje się ze stroną w przypadku wygaśnięcia domeny?

Aby strona internetowa działała, domena musi być opłacana w terminie - inaczej wygaśnie. Brak uiszczenia opłaty może poskutkować wyłączeniem witryny i wszystkich usług związanych z domeną.

Jeśli nie zaglądasz często na stronę i nie zorientujesz się, że domena wygasła, możesz całkowicie ją utracić. Inna firma lub osoba może bowiem ją kupić i zarejestrować na siebie. 

Czas ochrony, po jakim domena może zostać przechwycona, jest różny. Wynosi on następującą ilość dni od wygaśnięcia domeny:

  • dla domeny .pl – 30 dni,
  • dla domeny .eu – 40 dni,
  • dla domen .com, .org, .info, .biz, .net – 70 dni.