Każdy właściciel firmowej witryny powinien zadbać o jej bezpieczeństwo. Głównym na to sposobem jest instalacja certyfikatu SSL, który jest standardem szyfrowania danych na stronach WWW. Certyfikat SSL wzbudza zaufanie internautów i zapewnia wyższe pozycje w Google. Co się jednak stanie, gdy strona nie będzie nim zabezpieczona? Dlaczego korzystanie z szyfrowanego połączenia jest dziś już koniecznością? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to protokół sieciowy używany do bezpiecznych połączeń internetowych. Jego zadaniem jest szyfrowanie danych na stronach WWW. Umożliwia więc bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się witryna.

Certyfikat stał się powszechnym zabezpieczeniem połączeń w Internecie. Zapewnia poufność i chroni przesyłane przez użytkowników informacje takie jak dane do logowania, dane kontaktowe czy transakcje płatnicze. Ma to szczególne znaczenie np. w przypadku sklepów online czy bankowości internetowej. Instalacja certyfikatu SSL gwarantuje więc bezpieczeństwo i zwiększa zaufanie internautów. Protokół sieciowy wykorzystywany jest zarówno w przypadku prostych witryn, jak i e-sklepów, bankowości internetowej czy serwerów poczty elektronicznej.   

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

Kłódka, która wzbudza zaufanie klientów

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy witryna jest odpowiednio zabezpieczona? W bardzo prosty sposób. Strona internetowa, która korzysta z szyfrowanego połączenia, jest oznaczona w pasku adresu przeglądarki poprzez:

  • symbol zamkniętej kłódki – po kliknięciu w ikonę, można zobaczyć szczegółowe dane certyfikatu (m.in. nazwę usługodawcy czy datę ważności certyfikatu),

  • przedrostek https:// (zamiast http://) – litera ,,s’’ oznacza, że strona korzysta z szyfrowania danych.

Użytkownicy Internetu mogą więc łatwo rozpoznać, czy dana strona jest bezpieczna. Widząc zamkniętą kłódkę i przedrostek https, są w stanie zaufać stronie, pozostać na niej i zapoznać się z ofertą.

Co się stanie, gdy nie zabezpieczysz strony certyfikatem SSL?

Wdrożenie certyfikatu bezpieczeństwa teoretycznie nie jest obowiązkowe, strona może działać także bez niego. Jednak, jeśli nie zastosujemy szyfrowania SSL, to przeglądarka, zanim wyświetli stronę, poinformuje użytkownika, że ,,Połączenie nie jest prywatne’’. Poza tym w pasku adresu pojawi się czerwony trójkąt ostrzegawczy oraz komunikat ,,Niezabezpieczona’’. Osoba, która zobaczy takie ostrzeżenie, z pewnością poczuje się zniechęcona i z dużym prawdopodobieństwem opuści stronę. I nic dziwnego. Zastanów się, czy gdybyś zobaczył taki komunikat w sklepie internetowym, zdecydowałbyś się tam na zakupy? Odpowiedź chyba jest oczywista.

Ponadto, co ważne, roboty Google nie lubią stron, która mogą być potencjalnie niebezpieczne. Dlatego właśnie strony internetowe bez certyfikatu SSL spadają na niższe pozycje w wyszukiwarce. Ponadto posiadanie certyfikatu SSL to jeden z 200 czynników decydujących o indeksowaniu strony

Co daje certyfikat SSL?

Instalacja certyfikatu SSL teoretycznie może i nie jest obowiązkowa, ale jak widzisz, bez wątpienia się opłaca. Użytkownikom Internetu bardzo zależy na bezpieczeństwie, zwłaszcza w momencie, gdy podają swoje dane. Tobie, jako właścicielowi strony zapewne, też na nim zależy. W naszym odczuciu zadbanie o certyfikat SSL jest więc koniecznością. Dlaczego? Otóż zapewnia on:

  • poczucie bezpieczeństwa,

  • poprawę wizerunku firmy,

  • większą wiarygodność w oczach internautów,

  • szansę na zdobycie nowych klientów,

  • możliwość prowadzenia bezpiecznej sprzedaży online,

  • wyższą pozycję w Google.

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego biznesu? Wypełnij formularz i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.