Zastanawiasz się, czym różni się domena od hostingu? Domena to, najprościej mówiąc, adres strony internetowej, który wyświetla się w pasku przeglądarki. Z kolei hosting jest usługą przechowywania, utrzymania strony na serwerze. Aby witryna mogła działać prawidłowo, potrzebne jest jedno i drugie. 

Co to jest hosting?

Hosting jest to usługa, która pozwala na opublikowanie strony WWW w Internecie. Wszystkie witryny są przechowywane (hostowane) na serwerach. Kiedy użytkownicy chcą wyświetlić daną stronę, muszą jedynie wpisać jej adres w przeglądarce. Wówczas komputer łączy się z serwerem, a strona zostaje wyświetlona za pośrednictwem przeglądarki.

Czym jest domena?

Domena jest to unikalny adres internetowy, pod którym usługi (np. strony WWW) dostępne są w sieci. Nazwa domeny jest niepowtarzalna i korzystając z nich, odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w Internecie. Domena ma możliwość posiadania tzw. subdomen - adresów dodatkowych, które zostały utworzone w adresie domeny, np. blog.domena.pl.

Zarówno domena, jak i hosting to podstawa obecności w świecie online. Chcąc prowadzić własną stronę WWW, potrzebujesz zarówno domeny, jak i hostingu. Ta pierwsza pozwoli znaleźć Cię pod konkretnym adresem, a hosting zagwarantuje wirtualną przestrzeń dla witryny WWW.

Wybór domeny, a wybór hostingu

Czy wybór domeny jest uzależniony od wyboru hostingu? Zasadniczo - nie. Jednak przyjmuje się, że strona powinna być hostowana w kraju, do którego jest kierowana. Ma to pomóc wyszukiwarce w geotargetowaniu strony. 

Chcąc trzymać się tej wskazówki, posiadając stronę internetową kierowaną do polskich odbiorców, powinieneś wybrać domenę .pl oraz hosting w Polsce. Wówczas Google będzie wiedział, że strona na pewno kierowana jest na Polskę i wyświetli ją osobom w naszym kraju.

Jednak oczywiste jest, że Google może określić geotargetowanie strony na podstawie innych czynników, takich jak np. jej język. Wybór domeny i hostingu pod tym kątem nie jest więc konieczny. Decydując się jednak na konkretnego dostawcę, warto wziąć pod uwagę co innego. Co? O tym piszemy w następnym akapicie.

Czy warto kupić domenę i hosting w tym samym miejscu?

Zastanawiasz się, czy musisz wykupywać te dwie usługi u jednego dostawcy? Nie ma takiego obowiązku, aby hosting był zakupem towarzyszącym domenie. Domenę internetową możesz kupić u dowolnego rejestratora, a hosting - innego.

Jednak z praktycznego punktu widzenia skorzystanie z usług jednej firmy jest dobrym rozwiązaniem, które może zoptymalizować twoją pracę. Jeśli posiadasz usługi u tego samego operatora, możesz wygodnie zarządzać nimi w jednym miejscu. Wspólne konto dla hostingu i domeny to wygoda. Łatwiej jest nim zarządzać, niż korzystać z kilku paneli klienta i opłacać kilka faktur u kilku firm.

Warto też pamiętać, że zarówno domena, jak i hosting to usługi subskrypcyjne. To oznacza, że aby zapewnić sobie ich trwanie, musisz pamiętać o terminowej opłacie. Jeśli przegapisz termin płatności, Twoja strona zostanie tymczasowo wyłączona a Ty stracisz klientów. Jeżeli masz problemy z pilnowaniem tego typu spraw, zachęcamy do ułatwienia sobie życia i dokonania zakupu u jednego usługodawcy.