Każdy, kto miał do czynienia z zarządzaniem infrastrukturą serwerową wie, że rachunki za prąd potrafią przyprawić o ból głowy. Jednym z pomysłów na oszczędzanie, a jednocześnie zadbanie o naszą planetę jest odzyskiwanie ciepła generowanego przez serwery.

Serwerownia potrzebuje dużo prądu. Nawet serwer wyposażony w układy o niskim zapotrzebowaniu na prąd podczas miesiąca pracy w trybie 24/7 generuje opłaty za prąd wysokości 70 zł (w zależności od taryfy) i to bez kosztów przesyłu. Serwery generują również dużo ciepła, co z kolei powoduje dodatkowe zużycie prądu przez agregaty chłodnicze.

Rozwiązaniem, które pozwala odzyskać część środków przeznaczonych na opłaty na prąd, jak również przyczynić się do oszczędzania zasobów ziemi jest odzysk ciepła generowanego przez serwery. W wielu przypadkach przy zainwestowaniu minimalnych środków można osiągnąć duże korzyści.


Hosting na miarę. Wysoka wydajność i szybkość strony - i-host.pl


W naszym przypadku wykorzystanie ciepła generowanego przez serwery zostało zaplanowane już na etapie budowy serwerowni. Z racji bliskiej lokalizacji naszego biura została podjęta decyzja o położeniu obok kanałów wentylacyjnych dodatkowych przewodów, przez które ciepło transportowane będzie do pomieszczeń biurowych. Ekipa remontowa równolegle z wentylacją ułożyła rury do transportu ciepłego powietrza. Wykonanie pozostałych elementów zostało odłożone do nadejścia chłodniejszych dni.

Nad każdą z szaf serwerowych założony został dyfuzor. Uznaliśmy, że wyciąg powietrza będący elementem wyposażenia szafy nie wystarczy, więc do każdego dyfuzora dołączony został wentylator przepływowy o wydajności około 300 m3/godz. Dodatkowo powiększyliśmy otwory wentylacyjne w szafach, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza.

Jakie są efekty wszystkich wykonanych prac? Na zewnątrz zaraz spadnie śnieg, a w biurze miłe 22 stopnie. Zapewne gdy przyjdą trzaskające mrozy, trzeba będzie nieco dogrzać pomieszczenia, niemniej jednak oszczędność jest spora. Koszt całej inwestycji to około 3 tysiące zł. Zysk to około 500 zł oszczędzane co miesiąc na ogrzewaniu, a także dużo mniejsze zapotrzebowanie na prąd w całej infrastrukturze.

Poniżej wnioski jakie płynące z analizy całej inwestycji.

  • Nie trzeba być dużym jak Google, aby budować ekologiczne DataCenter.
  • Nawet przy stosunkowo małej skali można uzyskać wymierne korzyści.
  • Ekologia nie musi być droga, trzeba ją tylko odpowiednio zaplanować.

Zachęcam i Was do wprowadzania u siebie podobnych rozwiązań.