Hosting – obok domeny i projektu strony internetowej – jest niezbędny elementem do zaistnienia witryny Twojej firmy. Wiele osób używa terminu „hosting” zamiennie ze słowem „serwer”. Czy słusznie? Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy hostingiem a serwerem.

Czym jest hosting?

Hosting (od angielskiego „host” – gospodarz) to usługa umożliwiająca umieszczenie strony internetowej na serwerze. Dzięki niej strona jest bez przerwy dostępna dla internautów, którzy mogą korzystać z niej o każdej porze dnia i nocy. 

Hosting zazwyczaj dotyczy wydzielonej przestrzeni na serwerze. Powinno być jej na tyle dużo, żeby wszystkie pliki, z których składa się strona WWW, mogły się tam spokojnie zmieścić. 

Przy wyborze dobrego hostingu dla swojej strony internetowej powinieneś zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • miejsce na serwerze – im większa strona, tym więcej miejsca będzie potrzebne, najwięcej ważą zazwyczaj pliki graficzne,
  • szybkość działania – im szybszy hosting, tym sprawniejsze działanie strony, co dla dzisiejszych internautów jest wyjątkowo ważne,
  • bezpieczeństwo – zabezpieczenia, które chronią Twoje dane przed cyberatakami, ale także dane Twoich klientów,
  • stabilność – bezawaryjne działanie, dzięki któremu strona działa 24/7, wówczas odwiedzających Twoją stronę nie zaskakują komunikaty o błędach,
  • kopia zapasowa – sprawdź, czy firma, od której wykupujesz hosting tworzy regularnie kopie zapasowe (tzw. backup), wówczas w wypadku awarii, Twoja strona zostanie szybko przywrócona do poprzedniego stanu. 

Tak więc hosting to usługa, dzięki której Twoja strona wyświetla się w Internecie. A co z serwerem? 


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>


Czym jest serwer?

Serwer (od angielskiego „serve” – usługiwać) to fizyczne urządzenie przechowujące pliki, np. pliki tworzące stronę WWW Twojej firmy. Niemal każdy komputer może stać się serwerem. Jednak dużymi serwerami dysponują zazwyczaj firmy, które wynajmują innym miejsce na serwerach działających 24 godzin na dobę. 

Dopiero wynajęcie miejsca na serwerze nazywamy hostingiem. 

Posiadanie własnego serwera wiąże się z kosztami zakupu urządzenia, rachunkami za Internet i energię (serwer musi działać non stop) oraz zatrudnieniem wyszkolonego administratora, który będzie czuwał nad prawidłowym działaniem sprzętu. 

Zazwyczaj mali i średni przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na własny serwer, więc korzystają z usług firm, które się w tym specjalizują. Wówczas mają pewność, że ich pliki są bezpieczne w rękach profesjonalistów. 

Serwery, na których przechowywane są pliki stron internetowych, nazywane są serwerami WWW. Są to urządzenie z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem podłączone do Internetu.

Oba te pojęcia często używane są zamiennie. Nie zawsze słusznie. Jednak warto zapamiętać tę drobną różnicę pomiędzy nimi. 


Czym różni się hosting od serwera? 

Przypomnijmy dla porządku:

  • Hosting to usługa – wykupione miejsce na serwerze.
  • Serwer to urządzenie – umożliwia przechowywanie plików. 

Używanie tych dwóch pojęć zamiennie nie jest jakimś wielkim błędem, ale warto mieć świadomość, że istnieje pomiędzy nimi drobna różnica. 


Przeczytaj także, po czym poznać dobrego dostawcę hostingu