Uszkodzenie komputera, nieumyślne usunięcie plików czy działanie szkodliwego oprogramowania – do utraty danych może dojść na wiele sposobów. Jest to jedna z popularnych nieprzyjemności, jakie mogą spotkać użytkowników sieci. Aby zabezpieczyć się przed skutkami celowych lub przypadkowych działań, należy regularnie tworzyć kopię zapasową. Sprawdź, jak wykonać backup. Poznaj metody przechowywania danych.

Backup danych – dlaczego jest konieczny?

Chcesz chronić swoje ważne dokumenty, zdjęcia, pliki video czy zapisane projekty? W takim razie musisz regularnie wykonywać kopie zapasowe. Backup to dane niezbędne do odtworzenia utraconych plików. Stanowi najbardziej efektywną metodę ochrony kluczowych informacji. To nie tylko praktyka profesjonalnych firm, ale również osób prywatnych.

Problem utraty danych może dotknąć każdego użytkownika komputera, telefonu czy laptopa. Dlatego też zapisywanie posiadanych plików powinno być naszą codziennością. Backupy zabezpieczają przed szeregiem losowych lub celowych działań, wśród których można wyróżnić:

  • awarię sprzętu;
  • kradzież lub zgubienie urządzenia;
  • wirus komputerowy;
  • złośliwe oprogramowanie;
  • błąd ludzki – przypadkowe usunięcie danych;
  • awarię zasilania.

Skala opisywanego zjawiska jest naprawdę wysoka. Dlatego też warto wiedzieć, jak wykonać kopię zapasową, aby nie dołączyć do grona nieszczęśników, którzy utracili cenne dane w ostatnim czasie.

Jak często robić kopie zapasowe?

Mimo że, nierzadko jesteśmy świadomi zagrożenia związanego z utratą danych, to i tak zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu. Aby ograniczyć skutki nieprzyjemnych zdarzeń celowych lub przypadkowych warto wykonywać kopie bezpieczeństwa regularnie. Z pewnością zastanawiasz się jednak, co dokładnie niesie w tym przypadku za sobą pojęcie „regularność” – a tak naprawdę, jak często należy wykonywać backupy.

Odpowiedź można streścić dwoma słowami – to zależy. Częstotliwość kopii zapasowych należy bowiem ustalić indywidualnie na podstawie tego, jak często zmieniają się dane i jakie jest ich znaczenie. Co do zasady, im częściej zapisujemy na dysku nowe pliki, tym częściej powinniśmy wykonywać backup. Poza tym czas pomiędzy kolejnym kopiowaniem nie powinien być dłuższy niż odtworzenie utraconej pracy.  

 

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

 

Warto przy tym pamiętać, że często nie da się odzyskać wszystkich danych. Zazwyczaj im większa skala uszkodzeń, tym maleje szansa dostania się do utraconych plików. Jak widać, kopie bezpieczeństwa są sposobem na ograniczenie skutków uszkodzeń i potencjalnych strat.     

Jak wykonać kopię zapasową?

Według specjalistów istnieje strategia backupów „3-2-1”, której podstawę stanowią:

  • 3 kopie zapasowe – w tym oryginał (skopiowane pliki nie są usuwane ze źródła);
  • 2 różne rodzaje nośników;
  • 1 kopia bezpieczeństwa przechowywana w innym miejscu niż reszta.

Przystępując do kopiowania plików musisz więc poza systematycznością zwrócić uwagę na ilość wykonanych replik. Uważa się, że bezpieczeństwo wrasta, gdy tworzymy przynajmniej dwie kopie zapasowe w niezależnych od siebie lokalizacjach. Dzięki temu uzyskujemy różne źródła danych, które można wykorzystać w przypadku awarii.    

Jak zrobić backup danych? Można tego dokonać na wiele różnych sposobów – zarówno sprzętowych, jak i programowych. Do najbezpieczniejszych metod wykonania kopii zapasowej należą:

Chmura

Jednym z najnowszych i coraz bardziej popularnych rozwiązań jest tworzenie backupów w chmurze. Jest to ogromna przestrzeń serwerowa, w której możemy przechowywać nawet kilka gigabajtów plików. Kopiowanie danych w usługach chmurowych to najłatwiejszy sposób wykonywania kopii zapasowych – może zachodzić bowiem automatycznie. Wśród cieszących się największym zainteresowaniem opcji znajdziemy programy typu: Dropbox, Google Drive czy OneDrive.

Pendrive

Jeśli szukasz prostej i taniej metody tworzenia kopii bezpieczeństwa, to pendrive’y sprawdzą się w tej sytuacji znakomicie. Te niewielkie urządzenia niosą za sobą wiele zalet – kosztują stosunkowo niedużo, zajmują mało miejsca (należą więc do sprzętów łatwych w transporcie i przechowywaniu), a przy tym oferują dużą ilość przestrzeni powierzchni dyskowej. Należą do najpopularniejszych obecnie nośników i co ważne w kontekście backupu – można zabezpieczyć je hasłem dostępu.    

NAS

Network Attached Storage to dysk sieciowy służący do gromadzenia danych. Jest to rozwiązanie kosztowne i zaawansowane, dlatego też stosują je przede wszystkim większe firmy. Jedynym warunkiem korzystania z NAS jest połączenie z siecią Wi-Fi. Zewnętrzne urządzenie zapewnia szersze możliwości tworzenia kopii zapasowych, a jego zaletą jest możliwość równoczesnego podłączenia różnych sprzętów. 

Dysk zewnętrzny

Nośnik fizyczny działający na podobnej zasadzie co pendrive’y. Oferuje jednak znacznie większe pojemności, co w kontekście systematycznego wykonywania kopii bezpieczeństwa nie jest bez znaczenia. Jest przy tym większy niż pozostałe rozwiązania, choć nadal na tyle mały, że można go w bezpieczny sposób przechowywać. Wśród najczęściej stosowanych opcji wyróżniamy modele 500, 750 czy 1000 GB.  

backup

Kopie zapasowe, czyli zadbaj o bezpieczeństwo swojego biznesu

Na rynku istnieją różne profesjonalne programy do kopii zapasowych. Mogą one wykonywać backup automatycznie lub na polecenie użytkownika. Poza tym umożliwiają zapisywanie danych zarówno na zewnętrznym nośniku, jak i w chmurze czy innych dyskach sieciowych. Pamiętaj, że sposób wykonania kopiowania zależy również od systemu operacyjnego czy wybranej metody przechowywania plików.   

A co jeśli przechowujesz kluczowe elementy cyfrowe (np. strony internetowe czy wiadomości e-mail) na serwerze wirtualnym? Oczywiście każda profesjonalna firma świadcząca usługi hostingowe wykonuje regularne backupy kont. Należy jednak pamiętać, że różnice między ofertami mogą być ogromne. Przy wyborze hostingu dla firmy zwróć więc uwagę na czas przechowywania i częstotliwość wykonywania kopii zapasowych. Zadbaj również o bezpieczeństwo i poufność udostępnionych danych.   

Działając w Internecie – zarówno prywatnie, jak i biznesowo, warto pamiętać, że technologia nie jest niezawodna. Dlatego też, tak ważne dla bezpieczeństwa jest regularne wykonywanie backupów cennych dla nas lub naszej firmy danych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie internetowej zawartości , to sprawdź, jaki typ certyfikatu SSL wybrać.