Z naszych poprzednich wpisów na blogu wiesz, co jest niezbędne do powstania strony internetowej. Teraz czas na garść informacji na temat tego, jak podpiąć domenę do hostingu i co to w ogóle daje. 

Co to jest domena i hosting?

Szerzej na temat domeny i hostingu pisaliśmy wcześniej. W ramach przypomnienia jednak warto napomknąć, że:

  • domena to unikalny adres Twojej strony internetowej, na przykład: nazwa-firmy.pl,
  • hosting to wykupione miejsce na działającym bez przerw serwerze, na którym umieszczone są pliki tworzące Twoją stronę WWW.

Poza domeną i hostingiem do uruchomienia strony internetowej jest potrzebna sama strona internetowa. Stworzona przez profesjonalistów od podstaw lub zaprojektowana samodzielnie w jednym z programów typu CMS. 

Te trzy elementy (domena, hosting, strona internetowa) to niezbędne elementy do tego, aby Twoja witryna była widoczna w sieci. 


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>


Jak połączyć domenę z hostingiem? 

Jeżeli Twoja domena jest wykupiona u tej samej firmy co hosting, to droga do połączenia obu jest prosta. Zazwyczaj wystarczy skorzystać z panelu administracyjnego, gdzie bez problemu możesz transferować swoją domenę.

W przypadku podłączenia domeny z innej firmy niż hosting często wymagana jest zmiana protokołu DNS (Domain Name System). Aby dowiedzieć się, jak połączyć zewnętrzną domenę z hostingiem, skontaktuj się z firmą odpowiedzialną za domenę lub hosting. 

Dzięki połączeniu hostingu i domeny masz możliwość zarządzać swoją domeną internetową, korzystając z panelu administracyjnego. 

Pamiętaj jednak, że sposób podpięcia i zarządzania domeną i hostingiem może być różny w przypadku różnych operatorów. Najczęściej służy do tego panel administracyjny lub panel klienta. 

Na stronie swojego operatora znajdziesz szczegółowe informacje i odpowiedź na pytanie: jak podpiąć domenę w hostingu. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się bezpośrednio z firmą, która oferuje hosting. 
Czy warto podpiąć certyfikat SSL pod hosting?

Jak już połączysz hosting z domeną, pomyśl o podpięciu certyfikatu SSL dla domeny.

Certyfikat SSL służy do szyfrowania danych. Dzięki temu masz pewność, że Twoje dane i dane Twoich klientów są zabezpieczone. Jeśli hosting strony internetowej ma certyfikat bezpieczeństwa SSL, to dane, które są przesyłane pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową, są zaszyfrowane, czyli innymi słowy – bezpieczne. 

Instalacje certyfikatu SSL możesz zlecić swojemu operatorowi lub zrobić to samodzielnie, korzystając ze wspominanego już panelu administracyjnego. 


Przeczytaj również, jak zadbać o bezpieczeństwo strony WWW