Aby Twoja strona internetowa mogła zaistnieć w sieci poza samą stroną i hostingiem, potrzebuje domeny, czyli unikalnego adresu. Warto pamiętać równie, że domena pełni funkcje marketingowe. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna brzmieć nazwa Twojej domeny i jak ją wykupić.  

Czym jest domena internetowa i z czego się składa? 

Domena to niepowtarzalny adres internetowy, który kieruje użytkownika na wskazaną stronę internetową. To nieodłączny element niezbędny do zaistnienia strony internetowej w sieci – poza hostingiem (miejscem na serwerze) oraz projektem strony internetowej.

Domena składa się z nazwy głównej oraz rozszerzenia. 

  • Nazwa główna to w większości przypadków nazwa firmy, produktu, branży lub nazwisko właściciela działalności. 
  • Rozszerzenie natomiast informuje o specyfice danego adresu. Na przykład: .pl – informuje, że strona jest związana z Polską, .gov – że jest to strona rządowa, .coffe – że jest to strona kawiarni, .art – dotyczy sztuki, .biz – biznesu. 

Jak wybrać dobrą domenę? 

Rodzajów rozszerzeń jest obecnie bardzo dużo. Jednak, jeśli działasz w Polsce i wybierasz domenę dla swojej firmy, postaraj się, żeby kończyła się na .pl. To najpowszechniejsza końcówka w naszym kraju. Polscy internauci intuicyjnie dodają .pl do nazwy głównej

Chyba że planujesz działalność globalną, wówczas powinieneś starać się dobrać inne popularne rozszerzenie (tyle że globalnie), czyli .com. 

Nazwa główna natomiast powinna być łatwa do zapamiętania, krótka i prosta do wymówienia. Tak, aby bez problemu zakodowała się w pamięci po pierwszym usłyszeniu. Zupełnie tak jak nazwa firmy. 

Co więcej, nie warto dodawać do nazwy głównej żadnych dodatkowych znaków, które mogłyby utrudnić odnalezienie strony. Użycie myślnika powinno być ostatecznością. Lepiej wybrać domenę mojafirma.pl niż moja-firma.pl. Staraj się unikać również obcojęzycznych słów, które mogą sprawiać problem w pisowni. 

Czy w nazwie głównej domeny powinny znaleźć się frazy kluczowe? 

W niektórych poradnikach można znaleźć informację, że domena powinna składać się ze słowa lub frazy kluczowej. Obecnie nie jest to konieczne. Dla wyszukiwarki Google to marginalna kwestia. Lepiej zadbać o chwytliwą nazwę, funkcjonalność i wartościową zawartość strony. Wówczas możemy liczyć na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. 


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>


Jak zarejestrować domenę? 

Jeśli zamierzasz na własną rękę uruchomić stronę internetową (bez współpracy z agencją marketingową), musisz zarejestrować swoją domenę na jednej z wielu stron usługodawców. Niestety, może się okazać, że interesujący Cię adres jest już zajęty. Wówczas możesz zostać zmuszony do kontaktu z portalem, który zajmuje się odsprzedażą domen. Ewentualnie musisz pokombinować ze zmianą nazwy głównej lub końcówki. 

Domenę wykupuje się na minimum 12 miesięcy. Po upływie tego czasu możesz przedłużyć abonament. 

Jeśli nie chcesz zajmować zawiłościami związanymi z wynajęciem domeny, skontaktuj się z 5starWeb. Pod tym adresem specjaliści od stron internetowych zajmą się nie tylko Twoją domeną, ale również budową strony, hostingiem i bezpieczeństwem. Dzięki czemu Ty zyskasz więcej czasu na obowiązki związane z rozwojem działalności. 

Ile kosztuje domena?  

Ceny domen mogą być drastycznie różne, nie sposób więc odpowiedzieć na to pytanie konkretnymi liczbami. To ile zapłacisz za domenę zależy od:

  • firmy rejestrującej domenę,
  • nazwy głównej,
  • rozszerzenia. 

Warto dodać, że po każdym zakończonym abonamencie wykupienie kolejnego kosztuje zazwyczaj więcej. Niestety, wiele firm rejestrujących domeny ukrywa tę informację. 

Jeśli zdarzy Ci się nie zapłacić abonamentu w terminie, adres jeszcze przez jakiś czas będzie w Twoim posiadaniu. Jednak później znów znajdzie się na rynku. Regularne płatności to kolejna zaleta współpracy z profesjonalną agencją, która pamięta o ważnych terminach za Ciebie. 


Jak bezpiecznie wykupić domenę? 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy – bezpieczeństwie. 

Zanim zdecydujesz się na adres z rynku wtórnego, sprawdź profil linkowy domeny, czyli jej historię. Może się okazać, że w przeszłości pod tym adresem znajdowały się niedozwolone treści lub wirusy. Wówczas wyszukiwarka z automatu będzie traktować tę domenę jako podejrzaną, a to nie sprzyja jej widoczności w sieci. Reputację danego adresu możesz sprawdzić przy pomocy narzędzia Internet Archive.  

Dowiedz się również, czym różni się domena od hostingu